Muzyka podnosi ducha, oczarowuje serce i zmysły, nasyca duszę słodyczą i otwiera umysł na głębokie sprawy. Święta Teresa od Jezusa mówi o sobie samej: „Znam jedną osobę, której w chwili, gdy zostawała na tym stopniu modlitwy, dano było słyszeć głos, cudownie piękną pieśń śpiewający. I osoba ta, jak upewnia, takie miała uczucie, jakby dusza jej, gdyby on śpiew nie ustał, już miała wyjść z ciała od tej nadmiernej słodyczy i rozkoszy, których Pan dawał jej kosztować” (Podniety miłości Bożej 7,2). Duchowe doświadczenie świętej Teresy pomaga nam okryć, że jeśli wystarczająco się otworzymy – w tym zaś muzyka sakralna wspiera skutecznie – muzyka jest nie tylko czymś rodzącym zachwyt, lecz zdolna jest również poprowadzić nasze poszukiwanie Boga.
Jesus Garcia Burillo, bp Awili

 

Muzyka sakralna, szczególnie zaś chorał gregoriański, jest w swej istocie środkiem do odnajdywania jedności z Bogiem w kontemplacji. Melodie gregoriańskie niosą w sobie spokój i odprężenie a jednocześnie przykuwają duszę do myśli o Bogu, o Kościele, o braterstwie Chrystusa z ludźmi. Spokojny rytm muzyki staje oddechem wypełniającym umysł zapachem Bożej miłości.

Ciesząc się tym, co sami odkrywamy na modlitwie i pragnąc się tym dzielić nagraliśmy w 2015 r. płytę zatytułowaną „Sancta Mater Teresia”. Dzięki połączonym wysiłkom obu polskich prowincji udało nam się uwiecznić utwory niegdyś śpiewane w Karmelu ku czci św. Teresy od Jezusa. Na nagraniu znalazły się również teksty Liturgii Godzin przeznaczone na to święto. Niektórzy z naszych braci dzięki muzyce kościelnej odnaleźli drogę do Boga, a nawet swoje powołanie. Ufamy więc, że dla wielu z Was muzyka stanie się przyczynkiem do głębszej modlitwy, do bliższej i większej miłości.

0_0_productGfx_c3e8d5f86a8550c38d4bf3a68bd33cd0

 

Próbkę utworów możecie znaleźć tutaj.

A to kilka nagrań z kościoła w Czernej, gdzie cała płyta została zarejestrowana:

Ecce quam bonumQuinque prudentes ,SanctusAgnus DeiRosa Carmeli

 

Poniżej kilka wydarzeń, w których braliśmy udział z miłości do liturgii oraz do muzyki:


Ogłoszenie Bazyliki Mniejszej i msza dziękczynna


Kanonizacja św. Elżbiety od Trójcy na Placu św. Piotra w Rzymie


Msza dziękczynna za kanonizację św. Elżbiety